Drukuj

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 22. i ma w założeniu dopomóc w ochronie  różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.  Chroniąc język ojczysty dbamy  nie tylko o przeszłość, ale także przyszłość naszą i przyszłych pokoleń. Starajmy się mówić pięknie, bez myślowych skrótów, wulgaryzmów, nie zachwaszczajmy polskiej mowy, pamiętajmy o znakach diakrytycznych, poprawnej składni, stylistyce  i odmianie wyrazów.    Język polski nie jest obcy uczniom naszej szkoły, którzy 24 lutego przystąpili do konkursu on-line i rozwiązali test składający się z 25 pytań dotyczących różnych zagadnień z literatury  i języka. Organizatorem „Testu wiedzy o języku polskim” była Miejska  Biblioteka  Publiczna  w Tomaszowie  Lubelskim. Konkurs zgromadził 42 uczestników z różnych szkół, ale zwycięstwo przypadło  dwóm  uczennicom z naszej szkoły - pierwsze  miejsce zajęła Gabriela Stromidło, natomiast drugie Wiktoria Puźniak- dziewczęta uczęszczają do klasy 2dP. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i  tym, którzy odważyli się nacisnąć klawisz  z napisem rozpocznij test  i mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy. Laureaci otrzymali dyplomy oraz  nagrody (książki i sprzęt elektroniczny) ufundowane przez MBP, które wręczył dyrektor biblioteki Pan Jacek Pawłucki.

wizerunek nagrodzonej

wizerunek nagrodzonej

wizerunek nagrodzonych